room Dramik a Jungle

Welcome in The room Dramik a jungle ...

Zpráwy z TeknoWorld

Zásah proti CzechTeku v roce 2005

Zásah proti CzechTeku v roce 2005

V letošním roce chtěla policie od počátku akci razantním a masivním nasazením znemožnit, a tím odradit pořadatele CzechTeku od jeho dalšího pořádání. Došlo však k tomu, že pořadatelé CzechTeku s ohledem na zásah v roce 2004 opustili výhradně ilegální rozměr párty a pronajali si na akci prostřednictvím pronajímatele Václava Šrouba pozemek patřící Constantinu Pleskimu. To policii překvapilo, takže proti akci po určitou dobu postupovala tak, jako by byla zcela ilegální. Dne 29. července 2005 zablokovala příjezd k pronajatému pozemku a způsobila dopravní zácpu (k níž zpočátku přispěla i porucha jednoho automobilu technařů). Díky této blokádě se údajně nemohly dostat na pozemek vyměřovači (kteří by určili hranice pozemku) a toalety.

Majitele pozemku Constantina Pleskiho odvezla policie k výslechu a vypustila nepravdivou informaci, že od smlouvy odstoupil. Účastníci technoparty se na pronajatý pozemek dostávali přes okolní lesy a louky. Část soundsystémů rozestavěli i v prostorech, které již pronajímateli nepatřily. Majitelé těchto pozemků podali proti účastníkům akce trestní oznámení pro poškozování cizí věci. Policie se rozhodla akci zastavit a rozehnat. K razantnímu zásahu vyzval i předseda vlády Paroubek. Zásah policisté odůvodnili názorem soudního znalce z 30. července, který v odborném vyjádření uvedl, že pokud bude technoparty pokračovat, způsobí na pozemcích majitelů okolních pozemků škodu vyšší než 5 000 Kč. Později ministerstvo vnitra argumentovalo i nutností zásahu s ohledem na narušování veřejného pořádku a na rušení nočního klidu.

V sobotu 30. července 2005 krátce po třinácté hodině začal po předchozím varování policejní zásah proti účastníkům CzechTeku (na příjezdových komunikacích, na pronajatém pozemku i na pozemcích okolních). Jádro policistů tvořila zásahová jednotka Západočeského kraje, posily však přijely i z jednotek z jiných krajů. Většina účastníků CzechTeku byla přesvědčena, že policie je vytlačí pouze z okolních pozemků na pronajaté prostory. Proto se soustředili na Pleskiho pozemku. Když začal zásah, většina lidí louky opustila, část však hodlala na pronajatém místě zůstat. Z něj byla nakonec vyhnána.

Policie použila při akci fyzické donucovací prostředky, vodní děla i slzný plyn. Záznamy pořízené účastníky CzechTeku odhalily i zbytečné a neadekvátní násilí (např. kopání a mlácení obuškem do ležícího člověka). V rámci pacifikace jednoho z účastníků vyhrožoval jeden policista i střelnou zbraní. Někteří účastníci CzechTeku se proti zásahu násilně bránili (potyčky s policisty, házení různých předmětů, poškozování policejních automobilů apod.). Došlo k řadě zranění na obou stranách.

Žádné komentáře
 
=23=