room Dramik a Jungle

Welcome in The room Dramik a jungle ...

Zpráwy z TeknoWorld

Vzestup a štěpení taneční scény

Vzestup a štěpení taneční scény

Sound systém Spiral Tribe stál za masivním rozšířením freetekna na počátku 90.let a to také díky mantře obsažené na svých nahrávkách: „svobodná party, svobodní lidé, svobodná budoucnost“ („free party, free people, free future“) . V době kdy tato parta mohla dosáhnout největší veřejné pozornosti a uznání svých free party aktivit, byli Spiral Tribe zahaleni v mystérii (stejně tak jako jsou dodneška).

Spiral Tribe jsou různorodý kolektiv hudebníků, rapperů, DJ´s a cyberpunků, kteří vyjeli kolem země v konvoji nákladních aut za účelem pořádání free parties. Ztotožnili se s prapůvodním, všeobjímajícím symbolem spirály – symbolem reprezentujícím rozmanitost přírody a její neustálou proměnlivost. „Všechno je to spirála. Je těžké vystopovat náš začátek, ale dá se říct, že zlom nastal v okamžiku, kdy jsme vzali naši zvukovou aparaturu, se kterou jsme doposud hráli jen v Londýně po různých skladištích a rozjeli se ven, na festival. Nešlo tu o žádný vědomý záměr. Rozhodnutí u nás nikdy neměla moc místa. Každý moment má ale nekonečný dopad,“ prohlásil kdysi Mark, centrální postava Spiral Tribe [New Age travellers – Návrat...].

Díky Spiral Tribe získala freetekno scéna další symbol svojí identity, číslici 23. Kolem magického čísla 23 koluje mnoho legend ohledně smyslu, který představuje. Číslice 23 je hojně užívaná členy freetekno komunity, přesto je její význam tabuizován z jednoho prostého důvodu, málo kdo význam čísla 23 exaktně zná. Důvod užívání 23 je však mnohem jednodušší, protože 23 svého času znamenala pouze počet členů sound systému Spiral Tribe [viz. Aztec].

S politikou „žádných dveří“ (no door policy), pořádali Spiral Tribe parties, aby vytvořili a maximalizovali svobodný sociální prostor. Dávali tak vzniknout místu pro kontakt všech lidí, všech kmenů. Aktivním odporem proti pravicovému režimu postaveného na násilí, soukromém vlastnictví země a profitu, propojili Spiral Tribe svoje umělecké a hudební myšlenky s neúprosnou kampaní, která na několik chvil vrátila kus země zpět do říše společně sdílených zážitků [viz. A Brief History...].

Spiral Tribe byli pouze jedním kouskem chaotické skládanky. Ve stejnou dobu Nottinghamský DIY kolektiv pořádal mohutné venkovní party v okolí Nottinghamu a Derbyshire. Se svou „politikou“ hraní house music nabídli rozdílný úhel pohledu, pokud je porovnáme s militantním techno postojem Spiral Tribe. Dalšími pionýry té doby byli londýnští Badlam a Liberator, lutonští Exodus a skotští Desert Storm. Desert Storm vytvořili ohniska vzdoru v Glasgow, Manchesteru a Nottinghamu. Sami získali uznání v undergroundových vodách, když jeli poskytovat pomoc válce zasaženým lidem v Bosně. Kolektiv Exodus zformovaný v Lutonu v roce 1992 ucelil komunitní ethos scény nejenom pořádání masivních free parties, ale také rozběhnutím sociálních aktivit v jejich působišti na bázi squattingu. Jednalo se o útulek pro bezdomovce nebo o projekty komunitního farmaření [viz. A Brief History...].

více na: ..:. freetekno.cz/Public23/freetekno-shm8.pdf :. (str. 41)
Žádné komentáře
 
=23=