room Dramik a Jungle

Welcome in The room Dramik a jungle ...

Zpráwy z TeknoWorld

Protesty proti zásahu

Protesty proti zásahu

Zásah vyvolal mimořádně bouřlivou reakci. Poškození účastníci byli přesvědčeni, že se jim stala křivda a začali spontánně organizovat protestní akce. Demonstracemi proti objektům českých zastupitelských úřadů je podpořili i stoupenci free-tekna v zahraničí (mj. v Helsinkách, v Dublinu, v Paříži i v Berlíně). V ČR se protesty odehrávaly především v Praze, konaly se ale i na řadě dalších míst republiky. Při kampani proti policii byl využit i internet, přičemž hlavním centrem protestů se stala stránka na adrese http://www.policejnistat.cz.

Požadavky protestujících směřovaly především k tomu, aby policie sdělila, proč se pronajímatel louky a jeho hosté nemohli dostat na pozemek, přestože se prokázali notářsky ověřenou smlouvou, a dále aby policie sdělila, kdo a na základě jakého paragrafu zákona o policii se rozhodl brutálně vytlačit lidi z pozemků, na kterých se legálně nacházeli a které byly řádně pronajaty. Požadováno bylo ustavení parlamentní vyšetřovací komise za účasti veřejných osobností, která zaručí nezávislé prozkoumání útoku policie na účastníky technoparty CzechTek 2005. Vůči vládě ČR směřoval požadavek, aby co nejdříve vyjádřila jednoznačný postoj k oprávněnosti, legálnosti a průběhu policejního útoku. Na demonstracích řada účastníků žádala i odstoupení ministra vnitra Františka Bublana a předsedy vlády Jiřího Paroubka.

Protesty se v srpnu 2005 staly módní záležitostí části mládeže. Participovat na nich se pokoušely i různé organizace, především část krajní levice (mj. Komunistický svaz mládeže či trockistické Revo) a tzv. "humanrightisti". Za demonstranty se postavila i řada známých osobností "kulturní fronty" (mj. Michael Kocáb). Zprostředkovatelskou roli mezi vládou a protestujícími se pokusil v mediálně sledované aféře sehrát i exprezident Václav Havel, jeho angažmá se ovšem nesetkalo s přílišným úspěchem.

Názory na zásah rozdělily i českou společnost a politickou scénu. Pro některé politické strany (především Stranu zelených a ODS) se stal CzechTek v podstatě dominantním politickým tématem měsíce. Pro Stranu zelených představuje velká část protestujících potenciální zdroj voličů. ODS (jejíž úsilí o vyšetření zásahu Strana zelených kritizovala jako účelovou snahu o získání politických bodů) se zaměřila prostřednictvím svého stínového ministra vnitra Ivana Langera především na kritiku neadekvátnosti zásahu vzhledem ke způsobeným škodám (Langer přitom nesouhlasil ani se způsobováním škod ze strany účastníků) a na nesouhlas s tím, že policie bránila ve vstupu na pronajatý pozemek (a ne na cizí pozemky) a zasáhla proti lidem zdržujícím se na řádně pronajatém pozemku.

Žádné komentáře
 
=23=