room Dramik a Jungle

Welcome in The room Dramik a jungle ...

Zpráwy z TeknoWorld

Historie a vývoj freetekna ve Velké Británii

Historie a vývoj freetekna ve Velké Británii

(shm8, Freetekno & CzechTek 2005, Praha 2006)

Historie a vývoj freetekna ve Velké Británii je pro scénu celkově zásadní, vzhledem k tomu, že se na britských ostrovech uskutečnily první free parties, ale hlavně zde došlo k propojení s dalšími subkulturami (hippies, travellers, punk, squatting), jejichž přimíšením získala free scéna svůj subverzní charakter jako součást vlastní identity. Důležitým legislativním precedentem je rovněž způsob, jakým se britské autority s freeteknem v polovině 90. let vypořádaly.

3.1 RANNÉ POČÁTKY
Existuje mnoho teorií vysvětlujících proč se VB zbláznila do „raveování“ koncem 80. let. Stalo se tak v období obecného konzumu a individualismu. Margaret Thatcherová veřejně zdůrazňovala, aby se každý staral především sám o sebe (podle slavné fráze „Není nic jako společnost“ ). Britská rave scéna vznikala jako reakce na stav společnosti a pod vlivem anglických DJ´s, kteří se právě vrátili z Ibisy, kde poznali extázi a „rave“. Na místo peněz a moci, „rave“ volal po empatii, intimnosti, spiritualitě a užívání si ztráty sebe sama uvnitř davu.38

Výraz „svobodná party“ (freedom to party) nebyla ničím novým, stačí se podívat zpět do 60. a 70. let ve Velké Británii, když se konaly festivaly v Glastonbury, Stonhenge a široká škála dalších ostrovních „anti-establišmentové zábavy“ (antiestablishment enterteiment). Britské hnutí za svobodnou party (free party), které se objevilo v půlce 80.let, se stalo subkulturním synonymem jak svobody projevu, tak progresivního hudebního vývoje.39

Ethos free party v Británii propojil dohromady punkovou anarchii, hippízácké komunitní ideály a progresivní pohled na hudbu. Někteří zmíní i drogu extázi jako katalyzátor, který zrychlil růst scény do silného hnutí.

Zatímco se některé skupiny raverů projevily jako ty, které se snaží vydělat na popularitě „polykání tablet“ (popping pills) a tančení v klubech, hlavní vzestup kulturního fenoménu rave se přesunul k pořádání free parties sound systémy, které postupem času vytvořily globální síť určenou právě zpětně tvůrcům těchto parties inspirovaných hudební novostí a masového sjednocení různých „kmenů“. Vzniklo „multikulturální spojení“ (multicultural melting pot) tančících lidé na stejný beat, držících se dobře známého akronymu PLUR: Peace, Love, Unity, Respect. Společně s volným vstupným, byl ethos free parties založen na svobodě osobního projevu – někdy velmi nepochopeným uvnitř ztuhlých hranic hlavního společenského proudu. Na perifériích Londýna byly pro pořádání parties často obsazovány (squatted) velké opuštěné skladištní haly. Tím se předcházelo možným zásahům a přerušení ze strany policie, jelikož se využívalo dostupné legislativy ke squattingu [viz. A Brief History...].

_______________
38 viz. http://www.partyvibe.com/articles/uk_rave_clampdown_2002.htm [citováno 23. 1. 2005]
39 tamtéž
Žádné komentáře
 
=23=